Coffee Brew 609
| Date | May 3rd, 2026 |
|---|---|
| Name | Yellow Sungold |
| Preparation | Espresso |
| Machine | Delonghi Dedica |
| Grinder | Fellow Opus |
| Grind Setting | 4.5 |
| Input | 15.5g |
| Output | 21.6g |
| Time | 0:35 |
| Notes | Thick, a bit bitter |
| Comments | Almost choked. Try 4.75. Good cortado |
| Date | May 3rd, 2026 |
|---|---|
| Name | Yellow Sungold |
| Preparation | Espresso |
| Machine | Delonghi Dedica |
| Grinder | Fellow Opus |
| Grind Setting | 4.5 |
| Input | 15.5g |
| Output | 21.6g |
| Time | 0:35 |
| Notes | Thick, a bit bitter |
| Comments | Almost choked. Try 4.75. Good cortado |